medioznawcy

GŁÓWNAAktualności O NASPodział na sekcje, medioznawcy w ISzA KONFERENCJEOrganizowane przez nas konferencje PROJEKTYProjekty badawcze w toku i planowane POŚRODKUNasze pismo instytutowe BIBLIOTEKAWirtualna biblioteczka tekstów i książek o tematyce medioznawczej SZTUKASztuka nowych mediów LINKICiekawe Strony KONTAKTJak się z nami skontaktować FORUMNowe forum studentów filmoznawstwa FILMOZNAWCYPrzejście na stronę www.filmoznawcy.pl
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Rodzina: bogactwo dyskursów
23 i 24 marca A.D. 2006, po wielu dniach gorączkowych przygotowań, bezsennych nocach i hektolitrach wypitej kawy (o tabletkach uspakajających nie wspominając), odbyła się konferencja studentów i doktorantów "Rodzina: bogactwo dyskursów".

Wystąpieniom przysłuchiwało się oraz przewodziło dyskusjom gremium profesorskie w składzie:
Prof. dr hab. Krystyna Slany (Instytut Socjologii, UJ)
Prof. dr hab. Grażyna Stachówna (Instytut Sztuk Audiowizualnych, UJ)
Prof. dr hab. Andrzej Gwóźdź (Instytut Nauk o Kulturze, UŚ)
Prof. dr hab. Lucjan Kocik (Instytut Socjologii, UJ)
Prof. dr hab. Eugeniusz Wilk (Instytut Sztuk Audiowizualnych, UJ)

Miło nam było dostrzec wśród publiczności pracowników naukowych Instytutu Sztuk Audiowizualnych i nie tylko.

Referenci zjechali się z różnych ośrodków uniwersyteckich w Polsce, m.in. z Katowic, Warszawy, Gdańska, Białegostoku. Swoich reprezentantów miał też Kraków. Uczestnicy zaprezentowali szeroki krąg zainteresowań, począwszy od prasy przez programy telewizyjne na filmie kończąc. Mogliśmy się znaleźć zarówno na obszarze kultury europejskiej jak i azjatyckiej, przyjrzeć się modelom rodziny polskiej jak i skandynawskiej, zarówno w prasie feministycznej jaki antyfeministycznej. Zastanawialiśmy się, czym stała się dla nas rodzina, które układy zawiodły, a które są wciąż aktualne.

Biorąc pod uwagę żywiołowość dyskusji, jak i ich długość, można śmiało stwierdzić, że potrzeba takiej refleksji od dawna istniała. Jak zauważyła już prof. Krystyna Slany, media i film są znakomitym przedmiotem badań dotyczących instytucji rodziny i dobrze obrazują zachodzące zmiany.

Zatem pierwsze koty za płoty - cieszymy się, że miały dobre lądowanie ;)

Za wszelkie niedociągnięcia przepraszamy i mamy nadzieję, że metodą prób i błędów, uda nam się ich w przyszłości uniknąć. A przed nami następne wyzwanie - interdyscyplinarna konferencja studentów i doktorantów Obrazy młodej Europy.

Będąc w trakcie szeroko pojętych przygotowań, opracowaliśmy model uczestnika doskonałego. Nie musimy chyba nikogo przekonywać, że część sukcesu konferencji zalezy od jej publiczności.

Czym zatem powinien się charakteryzować ów ideał?

Zaznaczyć należy, że większość uczestników spełniła owe wymagania, co zaowocowało cudowną atmosferą i wspaniałym wieczorem integracyjnym organizatorów, wolontariuszy i uczestników (z wcześniej wspomnianym (na)piwkiem w roli głównej).

Mamy zatem nadzieję, że tym głosem podsumowującym owe dwa owocne dni, utwierdziliśmy wszystkich w zamiarze uczestnictwa w następnej konferencji - Obrazy młodej Europy.

Na zakończenie chcielibyśmy podziękować Instytutowi Sztuk Audiowizualnych, a przede wszystkim dyrekcji - prof. dr. hab. Eugeniuszowi Wilkowi i prof. dr. hab. Tadeuszowi Lubelskiemu za pomoc w organizacji konferencji, a także prof. dr. hab. Grażynie Stachównie za duchowe wsparcie i dobre słowo.

Dziękujemy także Wydziałowi Polonistyki za udostępnienie sali.

Do zobaczenia w kwietniu!!!