medioznawcy

GŁÓWNAAktualności O NASPodział na sekcje, medioznawcy w ISzA KONFERENCJEOrganizowane przez nas konferencje PROJEKTYProjekty badawcze w toku i planowane POŚRODKUNasze pismo instytutowe BIBLIOTEKAWirtualna biblioteczka tekstów i książek o tematyce medioznawczej SZTUKASztuka nowych mediów LINKICiekawe Strony KONTAKTJak się z nami skontaktować FORUMNowe forum studentów filmoznawstwa FILMOZNAWCYPrzejście na stronę www.filmoznawcy.pl
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Wydarzenia w ramach Festiwalu Europejskiego Pociąg Europa, w których uczestniczą członkowie Koła Naukowego Medioznawców:

(oprócz konferencji Obrazy młodej Europy rzecz jasna)

27 kwietnia 2006 (czwartek):

KINO KIJÓW - SALA STUDIO

godz. 17:00
NAJLEPSZE FILMY 45. KRAKOWSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO
Insomnia, Going Postal, Morir de Amor, Toz, Ichtys, Man Seeking Man

godz. 18:30
WYDZIAŁ RADIA I TELEWIZJI UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO PRZEDSTAWIA
Szymon Jakubowski
A ty, Bar na rogu, Coś dobrego, Skurcze
Po projekcji spotkanie z twórcami.

FILMOWA CAFE - ANTRESOLA KINA KIJÓW
godz. 21:00
WIDEOART - SZTUKA NOWYCH MEDIÓW
Zapraszają studenci kół naukowych: Dyskusyjnego Klubu Filmoznawców i Koła Naukowego Medioznawców UJ

28 kwietnia (piątek)

KINO KIJÓW - SALA STUDIO

godz. 17:00
NAJLEPSZE FILMY 45 KRAKOWSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO
Insomnia, Going Postal, Morir de Amor, Toz, Ichtys, Man Seeking Man

godz. 18:30
WYDZIAŁ RADIA I TELEWIZJI UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO PRZEDSTAWIA
Punkt widzenia, Franciszek, Nasze miejsce, Utopiec, A ty, Bar na rogu, Coś dobrego, Skurcze

KINO KIJÓW - DUŻA SALA
godz. 19:30
DARKLIGHT FESTIVAL DUBLIN
Leisure Centre, The boy who was dubbed, Trunk, Berlin filter, The day it rained sweets, Moon, Take it back, Stars, Changes, Nun Fight Club, Feel the Machine

FILMOWA CAFE
godz. 21:00 - SPOTKANIE Z NICKY GOGAN, dyrektor DARKLIGHT FESTIVAL

godz: 21:30
WIDEOART - SZTUKA NOWYCH MEDIÓW
Zapraszają studenci kół naukowych: Dyskusyjnego Klubu Filmoznawców i Koła Naukowego Medioznawców UJ

29 kwietnia (sobota)

KINO KIJÓW - SALA STUDIO

godz. 17:00
NAJLEPSZE FILMY 45 KRAKOWSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO
Insomnia, Going Postal, Morir de Amor, Toz, Ichtys, Man Seeking Man

godz. 18:30
WYDZIAŁ RADIA I TELEWIZJI UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO PRZEDSTAWIA
Paweł Wysoczański, Tomasz Jurkiewicz, Paweł J.Rodan
Punkt widzenia, Franciszek, Nasze miejsce, Utopiec
Po projekcji spotkanie z twórcami.

FILMOWA CAFE - ANTRESOLA KINA KIJÓW
godz. 21:00
WIDEOART - SZTUKA NOWYCH MEDIÓW
Zapraszają studenci kół naukowych: Dyskusyjnego Klubu Filmoznawców i Koła Naukowego Medioznawców UJ

RYNEK GŁÓWNY
godz. 21:00
Projekcje na Wieży Ratuszowej.
CENY:
DARKLIGHT FESTIVAL - 8 złotych
KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY - 5 złotych
WRiTV UNIWERSYTET ŚLĄSKI PREZENTUJE - BEZPŁATNE
WIDEOART - SZTUKA NOWYCH MEDIÓW - BEZPŁATNE

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE:

DARKLIGHT FESTIVAL
Od swoich początków w roku 1999 DARKLIGHT FESTIVAL koncentrował się na nowych i przełamujących utarte konwencje dziełach filmowych, ze szczególną uwagą przyglądając się cyfrowej technologii, która zrewolucjonizowała rynek produkcji filmowej. DARKLIGHT nie tylko prezentuje prace wykraczające poza granice tradycyjnej sztuki filmowej, lecz także stara się stworzyć przestrzeń dla nieograniczonej wyobraźni twórców.

Selekcja pokazywana w ramach EUROPEJSKIEGO POCIĄGU DO KINA prezentuje dokonania współczesnych irlandzkich reżyserów i twórców animacji. Są to nie tylko filmy nagradzane i goszczące na międzynarodowych festiwalach (TAKE IT BACK, STARS, CHANGES), lecz także dzieła, które swoja premierę będą miały właśnie w Krakowie (BERLIN FILTER).

Gościem specjalnym tej edycji POCIĄGU DO KINA będzie Nicky Gogan - dyrektor DARKLIGHT FESTIVAL, która po projekcji spotka się z widzami w FILMOWA CAFE.

KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY
Przed zbliżającą się 46 edycją Krakowskiego Festiwalu Filmowego przypominamy widzom najlepsze filmy z ubiegłorocznej edycji Festiwalu. Będą to produkcje filmowe z całej Europy, a także nagrodzony wyróżnieniem FIPRESCI turecki film TOZ. Sekcja ta ukazuje nie tylko kulturową różnorodność, lecz także wielość form i środków wyrazu, którymi posługują się współcześni europejscy twórcy.

WIDEOART - SZTUKA NOWYCH MEDIÓW
Przy współpracy studentów Instytutu Sztuk Audiowizualnych związanych z kołami naukowymi filmoznawców i medioznawców Uniwersytetu Jagiellońskiego prezentujemy sekcję poświęconą jednej z najmłodszych dziedzin sztuki filmowej. Filmy wideoart oraz instalacje multimedialne prezentowane na telebimie w FILMOWA CAFE to prace młodych twórców z filmowych i artystycznych szkół całej Europy (min. Luksemburg, Francja, Niemcy, Grecja, Łotwa, Czechy, Litwa). Przyjęta przez nich nowatorska forma ekspresji pozwala z innej perspektyw spojrzeć na opisywany przez nich świat.

WYDZIAŁ RADIA I TELEWIZJI UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO PREZENTUJE
Ostatnia sekcja kwietniowej edycji POCIĄGU DO KINA koncentruje się na najmłodszym kinie polskim - prócz prezentacji prac studentów i absolwentów Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się także szereg spotkań z młodymi ludźmi, którzy opowiedzą o szansach i możliwościach czekających we współczesnej Polsce na debiutujących filmowców. Naszymi gośćmi będą między innymi absolwenci krakowskiego filmoznawstwa, obecnie studenci WRiTV UŚ, Paweł Wysoczański oraz Tomasz Jurkiewicz - nagrodzeni na ubiegłorocznym festiwalu ETIUDA i ANIMA.

PREZENTOWANE FILMY, INFORMACJA O TWÓRCACH:

Szymon Jakubowski
Absolwent Wydziału Radia i Telewizji, kierunek: reżyseria filmowa i telewizyjna (2005). Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim (2002). Zrealizował kilkanaście reklam, teledysków, współpracował z Telewizją Polską. W ramach EUROPEJSKIEGO POCIĄGU DO KINA pokaże następujące filmy:

Coś dobrego [2003] - scenariusz i reżyseria
dokument, krótki metraż
Portret dokumentalny objazdowego sklepu na Tereni Beskidu Niskiego, na granicy Polski ze Słowacją. Sklep i jego sprzedający - Mirek Bilski - z podstawowymi artykułami spożywczymi i przemysłowymi dociera do najbardziej odległych miejscowości.
czas: 13:00

Skurcze [2004] - scenariusz, reżyseria
fabuła, krótki metraż
czas: 11:00

A ty? [2004] - scenariusz, reżyseria
fabuła, krótki metraż
Z taksówki wysiada młoda para - chłopak i jego dziewczyna. Z okna przygląda się temu wścibska sąsiadka, śmieci do kosza wyrzuca dystyngowana starsza dama.
Bohaterowie żyją w tak odległych od siebie światach, że gdy w końcu musza zeznawać na policji co widzieli, ich relacje różnią się od siebie tak bardzo jak różnią się ich doświadczenia życiowe.
Film nagradzany na licznych festiwalach filmowych: Gliwicki Festiwal Filmów Niezależnych 2004 [I nagroda z film fabularny, Nagroda Publiczności], III Ogólnopolski Festiwal Filmów Niezależnych w Opolu [Grand Prix], V goEAST Festiwal, Wiesbaden [III miejsce w konkursie studenckim], Ogólnopolski Festiwal Filmów Niezależnych IILUZJE [Srebrna Iluzja]
czas: 7:30

Bar na rogu [2005] - scenariusz, reżyseria. Film dyplomowy.
fabuła, krótki metraż
Jest to historia samotności człowieka w otaczającym go świecie konsumpcji. Główny bohater trafia do tytułowego Baru, gdzie spotyka ludzi reprezentujących tzw. "normalne społeczeństwo". Pomimo napiętej sytuacji, która powstaje, bohater pozostaje w zgodzie ze swoimi zasadami, co powoduje, że pozostali napiętnowują go.
czas: 15:00

Paweł Wysoczański
Student II roku reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji UŚ. Podobnie jak Szymon Jakubowski studiował filmoznawstwo w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego (2005).
Zrealizował kilka teledysków (min. dla grupy NEGATYW), na dużym ekranie zadebiutował w 2003 roku filmem BEZ KOŃCA.

Punkt widzenia [2005] - scenariusz, reżyseria
dokument, krótki metraż
Ten wielokrotnie nagradzany film prezentuje sarkastyczny portret przedstawiciela młodej generacji, zmusza też widzów do pytania: "Jak daleko twórca może wpłynąć na dokumentowaną przez siebie rzeczywistość?"
Nagrody:
Międzynarodowy Festiwal Filmowy ETIUDA & ANIMA [Srebrny Dinozaur], KAN 2006 [wyróżnienie]
czas: 20:00

Tomasz Jurkiewicz
Student II roku reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji UŚ. Absolwent filmoznawstwa w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego (2005).
Autor filmów krótkometrażowych, scenariuszy i recenzji filmowych.

Paweł J. Rodan
Student II roku reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji UŚ, równolegle studiuje na IV roku studiów filmoznawczych w Łodzi. Był redaktorem naczelnym ogólnopolskiego czasopisma ŁOWCA WYOBRAŹNI, opublikował swojej debiutanckie opowiadanie w miesięczniku literackim NOWA FANTASTYKA. Złożyciel łódzkiej grupy filmowej DRAM-MOB. W wolnych chwilach tworzy muzykę hip-hopową.

Nasze miejsce [2005] - scenariusz, reżyseria
fabuła, krótki metraż
Dwóch przyjaciół z dawnych lat spotyka się nad morzem, w domu w którym spędzali wspólnie dzieciństwo. Wspominając przeszłość próbują wrócić do beztroskich lat przyjaźni. Okazuje się jednak, że przyjaźń od nienawiści dzieli cienka granica, gdy w grę wchodzi miłość do jednej kobiety...
czas: 12:00

Utopiec [2005] - scenariusz i reżyseria
fabuła, krótki metraż
Budząca dreszcz emocji historia o życiu, miłości i śmierci.
Domek letniskowy nad jeziorem do którego przybywa młoda kobieta. Okolicę nawiedza zjawa chłopca, którego desperackie pragnienie matczynej miłości staje się przyczyną tragedii...
czas: 8:00

logo Pociąg Europa